Aneb co Váš pes potřebuje a k čemu?

Zde se dozvíte, jak mohou být nutriční potřeby psů splněny také rostlinnými alternativami.

Sacharidy nejsou nezbytné, ale stále jsou vynikajícím zdrojem energie pro psa. Skládají se z mnoha molekul cukru zřetězených dohromady, které se nazývají monosacharidy, disacharidy nebo polysacharidy, v závislosti na jejich velikosti. Mezi jednoduché cukry patří například glukóza, polysacharidy, komplexní sacharidy a škrob.
Na rozdíl od mnoha tvrzení, psi jsou velmi dobří při trávení sacharidů, protože produkují amylázu ve slinivce břišní a di- a oligosacharidázy v epitelu tenkého střeva, které pomáhají rozkládat molekuly v tenkém střevě.

Sacharidy poskytují rychle dostupnou energii a také podporují střevní flóru. Příliš mnoho bílkovin vstřebávaných v játrech se rozloží na amoniak a výsledná močovina se musí vylučovat ledvinami. Sacharidy pomáhají zmírnit zátěž jater a ledvin, a proto jsou často krmeny psy, kteří mají zdravotní problém s ledvinami.

Zvláště bohaté na sacharidy jsou:

  • Brambory
  • Batáty
  • Nudle
  • Amarant

Tuky se skládají z řetězce atomů uhlíku různých délek, a proto se nazývají mastné kyseliny s krátkým, středním a dlouhým řetězcem. Dalším dělením je rozdělení na nasycené (např. máslo) a nenasycené (tekuté oleje). Tuky jsou dobrým zdrojem energie a také obsahují cenné esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdravou funkci buněk. Pomáhají také při vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.

Rozlišuje se mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. Ty soutěží o různé enzymové systémy.

Omega-6 mastné kyseliny podporují zdravou kůži a krásnou lesklou srst:

  • Světlicový olej
  • Slunečnicový olej

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý charakter a mohou poskytnout cenné služby při chronickém zánětu. Kromě toho pomáhají při vývoji nervového systému a jsou důležité pro sítnici. Nacházejí se hlavně v rybím oleji. Veganské alternativy jsou:

  • Lněný olej
  • EPA (Kyselina eikosapentaenová) na bázi řas

Některé druhy oleje jsou také vynikajícími zdroji vitamínu E:

  • Kukuřičný olej
  • Olej z pšeničných klíčků

VÁPNÍK A FOSFOR

Vápník a fosfor jsou důležitými složkami pro stabilitu kostí. Je v nich vázáno přibližně 98 % vápníku a 80 % fosforu. Vápník a fosfor jsou také obsaženy v měkkých tkáních, ale fosfát je často přítomen v desetinásobném množství.

Vápník také hraje roli v energetickém metabolismu srážení krve a svalových kontrakcí, fosfát v energetickém metabolismu buňky.

Poměr vápníku a fosforu je tak důležitý, protože nadměrný nebo nedostatečný přísun jednoho ze dvou minerálů může vést k příznakům nedostatku. Například příliš vysoká dávka fosforu by bránila vstřebávání vápníku a naopak nadměrný příjem vápníku by zbavil tělo fosforu. Kromě příslušné potřeby v mg je optimální poměr Ca:P v krmivu 1,3:1.

Rostlinné zdroje vápníku:

  • Vařené sójové boby
  • Celozrnné výrobky

Zdroje fosforu:

  • Ovoce
  • Zelenina
  • Luštěniny


SODÍK & CHLORID

Tyto dva prvky jsou důležité pro acidobazickou a vodní rovnováhu a jsou také součástí přenosu podnětů. Nacházejí se hlavně mimo buňky. Zvýšenou potřebu těchto složek způsobí ztráta krve, chronické zvracení (zejm. chlorid) nebo průjem (zejm. sodík).

Dehydratace, olizování se a klesající výkon mohou být příznaky nedostatku. Psi poměrně dobře snášení zvýšený přísun těchto látek, ale je dobré se tomu vyhnout.

Například sodík a chlorid se klasicky nacházejí v kuchyňské soli.


DRASLÍK
Draslík se nachází hlavně uvnitř buňěk, kde reguluje osmotický tlak a podporuje aktivitu mnoha enzymů. Většina krmiv obsahuje dostatek draslíku a zvýšený příjem je obvykle dobře snášen.

Hodně draslíku se nachází v banánech a zelenině


HOŘČÍK

Hořčík hraje důležitou roli ve svalech, nervovém systému a metabolismu. Polovina je uložena v měkké tkáni, zbytek v kostech. Nedostatečný přísun hořčíku může způsobovat sníženou odolnost proti stresu, vzrušení a neřízeným pohybům svalů.

Mnoho hořčíku je obsaženo v prosu, ovesných vločkách, pšeničných klíčkách / otrubách nebo ve lněném semínku

SELEN

Selen je součástí Glutathion peroxidázy (enzymu) a následně má důležitou roli jako antioxidant. Spolu s vitamínem E pomáhá udržovat integritu buněčných membrán. Obsah selenu v krmivu závisí na typu rostliny nebo půdy. Novorozená štěňata jsou zvláště postižena příznaky nedostatku (svalová degenerace, imunodeficience). Je třeba dbát zvýšené opatrnosti při dávkování, protože selen má jen malý dávkovací rozsah, a proto může snadno dojít k intoxikaci.

Selen se nachází v bramborách, čočce, sójových bobech a kvasnicích

ŽELEZO

Železo je součástí hemoglobinu (v červených krvinkách) a myoglobinu (ve svalech). Hlavní část železa se nachází v krvi a železo je také uloženo ve svalech nebo v pigmentovaných vlasech/chlupech, mimo jiné. Železo je důležité pro přenos kyslíku a tvorbu krve. Nedostatky (nedostatečné zásobování potravinami, změna srsti, ztráta krve) se mohou projevit v krevním obrazu jako anémie.

Potraviny bohaté na železo jsou kvasnice, lněné semínko, ovesné vločky, vločky prosa, pšeničné otruby

MĚĎ
Minerální měď je uložena zejména v játrech a hraje roli v organismu mimo jiné při tvorbě pigmentu a krve, pojivové tkáni a transportu železa. Proto je měď důležitá pro kůži a srst Vašeho psa, takže příznaky nedostatku se mohou projevit šedivěním srsti a anémií (anémií). U mladých zvířat se mohou vyskytnout také poruchy růstu (např. propustnost). Kromě příliš nízkých hladin v krmivech mohou vysoké hladiny vápníku, zinku nebo železa také zhoršit absorpci mědi.

Potraviny obsahující měď jsou ořechy, semena, čočka, kvasnice, pšeničné otruby

ZINEK
Zinek je důležitý pro imunitní systém a hojení ran. Je také důležitý pro pigment a kolagen v oblasti kůže a srsti. Stejně jako u mědi, vysoké hladiny vápníku, železa a mědi mohou zhoršit absorpci zinku. Při nedostatku zinku může docházet k problémům s plodností a vypadávání srsti, srst se stává světlejší a kůže suchá, někdy také praská.

Hodně zinku je obsaženo v obilných a ovesných vločkách, prosu, pšeničných otrubách, lněném semínku, kvasnicích

MANGAN
Mangan je důležitý pro klouby našich psů, protože pomáhá při tvorbě mukopolysacharidů. Obiloviny obvykle obsahují dostatečné množství manganu.

Potraviny obsahující mangan jsou ovesné vločky, proso, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, lněné semínko, čočka

JÓD
Jód je součástí hormonů štítné žlázy, a proto je důležitý pro funkci štítné žlázy. V případě nedostatku dochází k masovému nárůstu štítné žlázy (strumy), zvířata jsou kulhavá a mají tendenci ztrácet srst. Mladá zvířata mohou vykazovat poruchy růstu. Zvýšené problémy s plodností chovných zvířat.

Mnoho jódu je obsaženo v mořských řasách, pšeničných otrubách a arašídech.

Vitamíny jsou nezbytné pro růst, pro výrobu energie, pro emoce a smyslové vjemy, pro trávení, detoxikaci a vylučování a nakonec pro obranu proti nemocem.

VITAMIN A

Rozpustný v tucích Vitamin A je uložen v játrech a je považován za vitamín pro růst a epiteliální ochranu, protože je důležitý pro syntézu bílkovin, růst kostí a tvorbu kůže a sliznic. Podporuje také vizuální proces. Na rozdíl od koček mohou psi také produkovat vitamín A (v živočišných produktech) z ß-karotenu (např. v zelenině).

Tento vitamín nebo jeho předstupeň je obsažen například v:

  • Kukuřici
  • Mrkvi
  • Salátu
  • Vojtěšce


VITAMIN
 D

Na rozdíl od lidí nemohou psi syntetizovat vitamín D pomocí UV záření, a proto by měl být dostatečně obsažen v potravě. Vitamin D hraje hlavní roli při vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech. Vitamin D je uložen v tukové tkáni a v játrech. Vzhledem k tomu, že se jedná o vitamín rozpustný v tucích, který vyžaduje několik reakčních kroků, aby byl přeměněn na svou aktivní formu, je možné nadměrný přísun kalcifikace tkání a cév.

Vitamin D se nachází hlavně v oleji z tresčích jater a tučných rybách, vaječných žloutcích a mléčných výrobcích a rozhodně by měl být doplněn veganskými surovinami.

Zdroje vitaminu D zahrnují:

  • Obilné klíčky


ANTIOXIDAČNÍ VITAMIN 
E
Je jedním z vitamínů rozpustných v tucích, ale nadbytek není důvodem k obavám, pokud nejsou požity velmi vysoké množství antioxidantů, protože ty zase mohou podporovat oxidaci. Antioxidanty chrání nenasycené mastné kyseliny, karotenoidy, vitamín A a buněčné membrány bohaté na lipidy před oxidací. Vitamin E je obsažen například v zárodečných olejích a obilovinách a často se používá i pro seniory, pacienty se srdečními chorobami a chronickými nemocemi.

Zde jsou některé příklady potravin obsahujících vitamín A:

  • Kukuřičná zrna
  • Sojový olej
  • Olej z pšeničných klíčků
  • Mandle
  • Lískové ořechy


VITAMIN K

Vitamin K může být syntetizován samotným tělem a má důležitou funkci, zejména při srážení krve. Je třeba dbát na zajištění dostatečného příjmu vitaminu, zejména po podání antibiotik nebo onemocnění se sníženou střevní flórou, protože situace nedostatku vedou k poruchám srážení krve. V opačném případě obvykle postačuje vlastní produkce těla.

Je obsažen mimo jiné v:

  • Zelených rostlinách
  • Slunečnicovém oleji


VITAMIN B1 (THIAMIN)

Vitamin B1 je vitamín citlivý na teplo a rozpustný ve vodě a hraje hlavní roli v metabolických procesech (např. v cyklu kyseliny citronové a v pentózovém fosfátovém cyklu). Pomáhá také budovat nervové buňky. Malé množství je uloženo v srdci a kosterních svalech, stejně jako v ledvinách (a játrech). Příznaky nedostatku vedou k onemocnění “beriberi”, které je také známé u lidí a je spojeno s nervovou paralýzou, třesem, zvýšenou podrážděností a srdečním selháním.

Vitamin B1 se nachází v:

  • Droždí
  • Vedlejší mlýnské produkty
  • Pšeničné klíčky


VITAMIN B2 (RIBOFLAVIN)

Tento ve vodě rozpustný vitamín se podílí na dýchacím řetězci a cyklu kyseliny citronové. Psi mají zvýšenou potřebu těžké fyzické námahy a nízkých teplot. V praktických podmínkách nebyly dosud pozorovány žádné příznaky nedostatku.

Bohatý na vitamín B2 je kromě živočišných produktů

  • Droždí

VITAMIN B3 (KYSELINA NIKOTINOVÁ)
Tento vitamín je součástí různých koenzymů a tím podporuje metabolický proces mnoha způsoby. Vzniká střevní flórou a aminokyselinou tryptofanem. Ve většině krmiv jsou zaznamenány dostatečné obsahy, ale kyselina nikotinová je přítomna v obilných zrnech a olejnatých semenech ve formě, která je obtížnější používat. Plně však lze využít například kyselinu nikotinovou z kvasinek. Niacin není tak citlivý na teplo, kyslík a světlo jako ostatní vitamíny B.

Příklady krmiv obsahujících niacin:

  • Droždí
  • Tofu
  • Arašídy
  • Pšeničné otruby


VITAMIN B5 (KYSELINA PANTHENOVÁ)

Kyselina pantothenová je součástí koenzymu A. Příznaky nedostatku v praxi nebyly dosud pozorovány.

Kyselina pantothenová je obsažena například v:

  • Proso
  • Weizenkeime
  • Čočky
  • Droždí


VITAMIN B6 (PYRIDOXIN ATD.)

Pyridoxin, pyirodoxal a pyridoxamin hrají hlavní roli v metabolismu bílkovin a aminokyselin. Pokud je dodávka nedostatečná, zvyšuje se riziko oxalátových kamenů.

Vitamín B6 se nachází například v:

  • Droždí
  • Hirseflocken
  • Ovesné vločky


VITAMIN B7 (BIOTIN)

Biotin má svůj význam v metabolismu sacharidů a tuků. Hraje také roli při syntéze keratinu, základní látky drápů, kožešiny a epitelu. Použití tohoto vitaminu je dobré, navíc velká část vitaminu je syntetizována ve střevě, což je důvod, proč jsou nedostatky vzácné. Pokud se objeví příznaky nedostatku, projevují se špatnou kvalitou srsti, vypadáváním vlasů a tvorbou lupů a strupů.

Biotin se nachází v:

  • Droždí
  • Čočky
  • Arašídy
  • Pšeničné otruby


KYSELINA LISTOVÁ

Kyselina listová je důležitá pro střední metabolismus. Vzhledem k tomu, že mikroorganismy ve střevech psa již produkují hodně folátu, musí být potravou dodávána pouze menší množství. Kyselina listová je vázána v krmivu, a proto musí být nejprve uvolněna enzymy sliznice tenkého střeva.

Bohaté na kyselinu listovou jsou:

  • zelené rostliny
  • Droždí

VITAMIN B12 (COBALAMIN)
Vitamin B12 se nachází téměř ve všech buňkách těla, a proto pouze v krmivech živočišného původu. Vitamin B12 je uložen v játrech. Pro absorpci tohoto vitamínu rozpustného ve vodě potřebuje pes takzvaný “vnitřní faktor”, který se tvoří v žaludku a pankreatu. Vzhledem k tomu, že nedostatek, např. v důsledku snížené absorpce v důsledku onemocnění žaludku, slinivky břišní nebo tenkého střeva, postihuje zejména tkáň s rychlým dělením buněk (např. kostní dřeň), dochází k anémii a tukové degeneraci jater. Vzhledem k tomu, že vitamín B12 obsahují pouze živočišné produkty, měl by být tento vitamín doplněn veganskými dávkami. Na rozdíl od nás lidí, psi (a morčata) jsou schopni produkovat tento vitamín nezávisle v játrech a ledvinách. Proto vitamín C není nezbytný a nemusí být nutně přidáván prostřednictvím jídla. Suplementace tohoto antioxidantu je však užitečná u velkých plemen psů mezi 3. a 6. měsícem života (podpora syntézy kolagenu), při onemocněních jater nebo po operaci, popáleninách a infekcích.

Vitamin C je obsažen například v:

  • Obilovina
  • Ovoce
  • Zelenina