Jak se můj pes Nelson – alergik na potraviny – stal veganem.


Ovčácký pes Nelson se dožil 16-ti let. Z toho posledních 8 let žil vegansky. Pocházel z útulku. Byl adoptován, když mu byly 2 roky. Nelson trpěl léta potravinovou intolerancí. Veterináři byli bezradní. Vyzkoušeli jsme všechno, co trh nabízel: hypoalergenní suché a mokré krmivo od veterinářů; koňské, klokaní, pštrosí maso a celou škálu exotických mas, která veterináři doporučují při nesnášenlivosti krmiva; s bramborami, bez brambor, až po krmení syrovým masem, takzvaným BARFEM. Nic nepřineslo kýžený úspěch. Svědění kůže a gastrointestinální problémy se nezlepšily. V určitém okamžiku veterinář Nelsonovi doporučil, aby se vzdal všech živočišných bílkovin. Veganská strava pro psa? Myslela jsem si, že je to vtip. “Jak to má fungovat?”, “Je to vůbec druhově vhodné?”, to bylo jen několik z mnoha otázek.

Protože jsem byla zoufalá, nechtěla jsem nechat kámen na kameni a nechala jsem si od veterináře připravit recepty, které by pokryly potřeby mého psa. Po 4 týdnech byl Nelson bez příznaků. Vaření však bylo časově velmi náročné.

Problém byl v tom, že ačkoli se mnoho hotových veganských krmiv nazývalo kompletní, chyběly v nich základní doplňky, jako je taurin, karnitin a vitamin B12, které kompletní krmivo rozhodně obsahovat musí. Rozhodla jsem se tuto mezeru zaplnit a rozhodla jsem se najít veterináře specialistu na výživu zvířat, který by se mnou spolupracoval na vývoji prvního veganského kompletního krmiva bez obilovin a stoprocentně pokrývajícího potřeby.

Tak vzniklo krmivo VEGDOG.

Potravinová alergie u psů je velmi nepříjemný problém: pes trpí bolestí a řešení není v jednoduchém podání léků. Často se po prvotní diagnóze potravinové alergie nebo intolerance přistupuje k medikaci. Ty sice v prvním kroku zmírňují příznaky, ale neřeší původní problém. Hledání vhodného řešení může někdy trvat i několik let. To byl i případ Nelsona (jeho příběh si můžete přečíst výše). Stále více psů trpí stejným onemocněním jako Nelson: potravinovou alergií. Mnoho majitelů psů, stejně jako Tessa na začátku Nelsonova onemocnění, si neuvědomuje, že živočišné bílkoviny jsou u psů jedním z hlavních alergenů. V metaanalýze mnichovské univerzity (k přečtení zde) byly shrnuty a vyhodnoceny významné studie z posledních let na téma potravinové intolerance u psů. Dermatologické příznaky (svědění kůže, ušní infekce atd.) jsou u psů s potravinovou intolerancí zdaleka nejčastější. Gastrointestinální příznaky (průjem, zvracení atd.) se vyskytují také, ale podstatně méně často než kožní problémy.

V průběhu této studie bylo testováno několik alergenů, které jsou v Evropě považovány za klinicky nejvýznamnější. Následující alergeny vyvolaly nejvíce reakcí u pozitivně testovaných psů, a proto je lze považovat za hlavní alergeny u psů: Hovězí maso - 34 %, mléčné výrobky -17 %, kuřecí maso - 15 %, jehněčí maso - 14,5 %, pšenice  - 13 % psů mělo pozitivní reakci.

S krmivem VEGDOG se vyhýbáme všem hlavním alergenům, a nabízíme zdravou alternativu pro těžké potravinové alergiky, jako je Nelson. VEGDOG je 100% rostlinný a bezlepkový. Varianty ADULT Linsen & Hirse a SENIOR Peas & Millet obsahují mimo jiné brambory, na které několik psů také reaguje (velmi zřídka, ale přece jen někdy). Těm doporučujeme naši odrůdu SENSITIVE s lupinovým proteinem nebo naše suché krmivo GREEN CRUNCH.

Někteří čtyřnozí přátelé reagují i na tzv. potravinové roztoče. Jedná se o malé pavoukovce, jejichž přítomnosti se v suchém krmivu nelze vždy vyhnout. Navzdory obecným předpokladům není zmrazení krmiva vhodnou metodou léčby alergie. Roztoči jsou pak sice mrtví, ale v potravinách jsou stále přítomni. Psí organismus je proto stále rozpoznává jako spouštěče alergie. Zde doporučujeme krmit pouze mokrým krmivem a/nebo doma připravenou krmnou dávkou.