Pro veterináře

Výživa psů budoucnosti? Veganství. Z lásky ke zvířatům a životnímu prostředí a jako skutečné řešení pro lidi s potravinovými alergiemi jsme vyvinuli 100% kompletní rostlinné krmivo pro psy, které vyhovuje jejich potřebám. Spolu s našimi specializovanými veterináři jsou vytvářeny inovativní receptury, které jsou analyzovány a testovány ve všech ohledech – na kompatibilitu, stravitelnost, chuť a antialergenní účinek. Toto je malá, velká revoluce. Přidáte se?

 

Proč VEGDOG? protože pes potřebuje bílkoviny a ne maso!

Jsou psi masožravci? Toto klišé stále přetrvává v myslích lidí. Psi jsou všežravci, což vědecky potvrdila studie v respektovaném časopise „Nature“ z roku 2013.* Psi žili po staletí vedle lidí jako recyklátoři zbytků a jedli hlavně škrobové produkty – maso bylo k dostání jen zřídka. Proto si psi postupem času vyvinuli schopnost trávit rostlinný škrob – něco, co vlci jen stěží dokážou. Psi dokážou rostlinné bílkoviny využít stejně dobře jako živočišné, pokud jsou jim dostupné ve vhodné formě.

*Zdroj: Axelsson, E. et al. (2013): Genomický podpis domestikace psů odhaluje adaptaci na stravu bohatou na škrob. Nature, svazek 495, strany 360–364 (21. března 2013)

Zde je to, co věda říká o veganské výživě psů

Vyvážená rostlinná strava pro psy dokonale splňuje jejich nutriční požadavky, má pozitivní vliv na jejich zdraví, zejména v případě potravinových alergií, a výrazně snižuje jejich uhlíkovou stopu.
To vše bylo vědecky prozkoumáno a potvrzeno – níže najdete nejdůležitější aktuální studie na toto téma.

Mnoho majitelů psů si přeje krmit své psy vegetariánskou stravou ze stejného etického důvodu, z jakého jsou vegetariáni oni sami. Aby bylo možné uspokojit tuto poptávku, je k dispozici stále více vegetariánských jídel a receptů pro psy. Důkazy pro jejich tvrzení o nutriční přiměřenosti však často chybí. Není pochyb o tom, že nutriční požadavky psa lze uspokojit stravou, která neobsahuje maso; Je však třeba vzít v úvahu rozdíl mezi aminokyselinovým profilem rostlinných a živočišných bílkovin. Bylo prokázáno, že u cvičících psů se může rozvinout anémie, pokud jsou krmeni nevyváženou stravou s rostlinnými bílkovinami, ale zůstanou v dobrém zdravotním stavu, pokud je bezmasá strava správně vyvážená. Mnoho rostlinných složek obsahuje vysoké hladiny neškrobových polysacharidů a dalších antinutričních faktorů, které mohou snížit dostupnost některých živin. Strava bez živočišných složek bude pro psy pravděpodobně také málo chutná. Všechny diety by měly být správně sestaveny tak, aby splňovaly požadavky na živiny na základě chemické analýzy a předpokládané nebo změřené zdánlivé stravitelnosti, měly by být dostatečně chutné, aby zajistily dostatečný příjem potravy, a měly by si při konzumaci udržovat dobrý zdravotní stav. Pokud vegetariánská strava splňuje všechna tato kritéria, pak je to vhodná strava pro psa, bez ohledu na motivaci majitele ke krmení vegetariánskou stravou.

Odkaz v ČJ:W.Y.Brown 2009 vegetariánství u psů

Odkaz v AJ: https://www.ethicalpets.co.uk/blog/wp-content/uploads/2019/07/brown-raan-2009-vegetarian-dog.pdf

 

Tento výzkum byl proveden na katedře chovu zvířat Veterinární akademie Litevské univerzity zdravotnických věd v roce 2019. V tomto výzkumu byli psi v německém Scheeru krmeni dvěma různými stravami: veganskou a masovou. Nutriční přiměřenost veganské stravy byla stanovena analýzou krevních vzorků od 40 psů, z nichž 20 bylo krmeno 100% rostlinnou veganskou stravou v průměru 2,15 roku a kontrolní skupina 20 psů byla krmena stravou založenou na mase. Výsledky ukázaly stejný počet přebytků v obou skupinách; Veganská skupina však měla pouze dva nutriční nedostatky ve srovnání s 11 ve skupině krmené masem. Mezi skupinami byly zjištěny statisticky významné rozdíly (p < 0,01) v koncentracích železa, vitaminu B12 a kyseliny listové. Celková bílkovina, vápník a hořčík se signifikantně nelišily (p > 0,05). Dále vyhodnotit dopad rostlinné stravy na zdraví psů; Osm psů bylo podrobeno šestitýdennímu krmení. Psi byli rozděleni do dvou skupin po čtyřech psech; Kontrolní skupina byla krmena stravou založenou na mase a druhá skupina byla krmena veganskou stravou. Krevní analýzy byly provedeny před začátkem a na konci studie. Výsledky ukázaly, že většina hodnot se významně nezměnila. Některé nedostatky kyseliny listové, B12 a železa zjištěné před studií dosáhly doporučeného zdravého rozmezí během studie na veganské stravě, ačkoli u jednoho psa došlo k nadbytku kyseliny listové a u jiného psa k nedostatku kyseliny listové. Všichni účastníci ze všech skupin byli vyhodnoceni jako celkově v dobrém zdravotním stavu nebo ve stavu, který by neovlivnil chemické parametry krve. Patří mezi ně celkové bílkoviny, vitamín B12, kyselina listová, vápník, hořčík, železo, taurin a L-karnitin. Laboratoře analyzující vzorky krve v Německu byly Laboklin (sedm vzorků), EasyLAB (dva vzorky), IDEXX (37 vzorků), SYNLAB (jeden vzorek); v Austrálii, ASAP LABORATORY (dva vzorky); a v Anglii AXIOM VETERINARY LABORATORIES (dva vzorky). Veterináři prováděli fyzikální vyšetření při odběru vzorků krve v různých městech v Německu (včetně Stuttgartu a Regensburgu), Anglii (Newton Abbot) a Austrálii (Melbourne). Pro sběr dalších údajů od majitelů psů, kteří se stravují veganskou nebo částečně veganskou stravou, vyplnilo dotazník (původně předložený několika tisícům potenciálních účastníků) 250 lidí. Analýza chemie krve a fyzikální vyšetření veganských psů v této studii společně jasně ukazují, že veganská strava může být pro psy zdravá a adekvátní a v některých případech dokonce zlepšit celkové zdraví. Další údaje shromážděné od 250 majitelů psů, kteří krmili rostlinnou stravu, tento závěr silně podpořily.

Odkaz: https://vegan-dogfood.co.uk/wp-content/uploads/2020/10/MastersThesisEffectsVeganDiet.pdf

Trendy ve výživě domácích zvířat často odrážejí trendy ve výživě lidí a odrážejí touhu majitelů domácích mazlíčků krmit stravou, kterou považují za zdravou a prospěšnou pro pohodu svých mazlíčků.1–3 Počet lidí, kteří se rozhodnou jíst rostlinnou stravu a přijmou veganský životní styl, neustále roste, protože jednotlivci hledají životní styl, který vnímají jako zdravější a s menším dopadem na zvířata a životní prostředí.4–6 Bylo naznačeno, že vylučování masa z jídelníčku je častější mezi majiteli domácích zvířat než mezi širokou veřejností.7–9 Mnozí z těchto jedinců, kteří se vyhýbají masu, mají morální dilema týkající se chovu masožravých domácích mazlíčků: vyhýbají se živočišným produktům ve své vlastní stravě, ale žijí s domácími mazlíčky, kteří se spoléhají na nutriční výživu z produktů pocházejících z jiných zvířat.7 Zájem o rostlinnou stravu a její dostupnost na severoamerickém trhu s krmivy pro domácí zvířata roste,10,11 ale existuje jen málo údajů, které by podporovaly přínosy krmení všežravých a masožravých domácích mazlíčků rostlinnou stravou. U psů lze většinu základních živin získat z rostlinných zdrojů.12 Psi se však vyvinuli při konzumaci všežravé stravy s vysokým obsahem živočišných tkání,13 což vede k obavám, zda rostlinná strava může zcela uspokojit nutriční požadavky psů. Bylo provedeno jen málo studií, které by zkoumaly nutriční dostatečnost rostlinné stravy. Výzkumníci publikovaných studií14–17,a jednoduše hodnotili obsah některých živin v rostlinné stravě nebo hodnotili omezený počet zdravotních proměnných u psů krmených rostlinnou stravou. Účelem zde uvedených informací bylo zabývat se živinami, které vzbuzují obavy při sestavování rostlinné stravy, a tím, jak uspokojit nutriční požadavky psů bez použití složek živočišného původu. Jeho cílem bylo pomoci veterinářům při hodnocení rostlinné stravy a poskytnout pokyny majitelům domácích mazlíčků, kteří chtějí krmit své psy takovými dietami.

Odkaz v ČJ: AVMA – Rostlinná strava pro psy

Odkaz: https://doi.org/10.2460/javma.253.11.1425

Obiloviny s nízkým vstupem do životního prostředí, jako je žito, a vedlejší produkty živočišného původu, které nelze použít pro lidskou výživu, jako je péřová moučka, se těší rostoucímu zájmu jako udržitelné zdroje krmiv. Osm psů plemene bígl bylo zařazeno do studie 4 x 4 latinské čtverce a dostávali základní vegetariánskou stravu nebo stejnou stravu doplněnou hydrolyzovanou péřovou moučkou (2,7 %) a buď 20,1 % kukuřičné moučky, 60,4 % fermentovaného žita, nebo 20,1 % žita jako základu (obsah vlhkosti ve stravě přibližně 42 %). V porovnání s ostatními skupinami byl obsah sušiny (DM) ve výkalech psů krmených základní dietou vyšší (30,0 %, p < 0,05), zatímco psi krmeni základní dietou + žito měli nejnižší obsah DM (26,5 %, p < 0,05). Hodnocení výkalů však bylo považováno za přijatelné (dobře utvářené a pevné). Stravitelnost škrobu byla nižší (p < 0,05) u psů krmených základní dietou + kukuřičným šrotem. Psi vykazovali vysokou a shodnou akceptaci (bodové hodnocení příjmu potravy) experimentálních diet. Vzhledem k tomu, že při použití žita v experimentálních dietách byla pozorována srovnatelná kvalita výkalů a vysoká stravitelnost živin – lze jej považovat za alternativní zdroj sacharidů v krmivech pro psy.

Odkaz v AJ: https://elib.tiho-hannover.de/servlets/MCRFileNodeServlet/tiho_derivate_00000969/animals-11-00496.pdf 

Znalosti o stravitelnosti minerálních látek u psů jsou nedostatečné a současné poznatky se zaměřují na stravitelnost doplňkových minerálních látek, nikoliv na vlastní stravitelnost minerálních látek. Cílem této studie bylo stanovit zdánlivou a skutečnou stravitelnost (TD) makronutrientů a mikronutrientů a celkový výdej endogenních živin gastrointestinálním traktem u psů krmených buď živočišnou, nebo rostlinnou výživou pro dospělé. Osm účelově chovaných bíglů (dva intaktní psi, šest kastrovaných fen) podobného věku (2,12 ± 0,35 roku, průměr ± SD) a hmotnosti (9,92 ± 0,73 kg, průměr ± SD) bylo ustájeno v párech v boudách, ale krmeno individuálně na základě individuálních udržovacích energetických potřeb. Dvě základní diety (na bázi živočišných a rostlinných bílkovin) byly sestaveny tak, aby splňovaly nutriční požadavky dospělých psů. Na základě základních diet byly vytvořeny dvě další zkušební diety, a to zředěním diet o 50 % bezvodou α-D-glukózou, aby bylo možné kvantifikovat endogenní ztráty minerálních látek a vypočítat TD. Všechny diety obsahovaly oxid titaničitý v množství 0,3 % pro výpočet stravitelnosti živin. Psi měli po celou dobu pokusu jako jediný zdroj vody deionizovanou vodu. Psi v určité chovné stanici byli náhodně zařazeni do experimentální diety na 10 dní (experimentální období) a poslední 4 dny každého období byly odebírány vzorky trusu. Všichni psi byli krmeni všemi pokusnými dietami v náhodném pořadí na základě 4 × 4 opakovaných latinských čtverců. Psi krmeni intaktní dietou měli vyšší zdánlivou stravitelnost minerálních látek ve srovnání se psy krmenými ředěnou dietou (P < 0,05). Zjevná stravitelnost fosforu byla vyšší u psů krmených dietou 2 ve srovnání s dietou 1 (P = 0,01) a ředěnými dietami (P < 0,001). U psů krmených dietou 2 byl zaznamenán trend k vyšší TD Cu ve srovnání s dietou 1 (P = 0,08). Skutečná stravitelnost P, Mg, Zn a Mn byla vyšší u psů krmených dietou 2 ve srovnání s dietou 1 (P < 0,05, P = 0,01, P = 0,02, P = 0,009). Tyto výsledky naznačují, že zdánlivé a TD nevedou k podobným hodnotám. Další výzkum TD u psů by měl být prováděn pouze v případě, že bude vyvinut lepší model.

Odkaz v AJ: https://doi.org/10.1093/jas/skz001

Domestikace psů byla důležitou epizodou ve vývoji lidské civilizace. O přesném načasování a místě této události se vedou diskuse1,2,3,4,5 a málo se ví o genetických změnách, které provázely přeměnu dávných vlků v domácí psy. V této práci provádíme resekvenování celého genomu psů a vlků s cílem identifikovat 3,8 milionu genetických variant, které slouží k určení 36 genomických oblastí, které pravděpodobně představují cíle selekce během domestikace psa. Devatenáct z těchto oblastí obsahuje geny důležité pro funkci mozku, z nichž osm patří k vývojovým drahám nervové soustavy a potenciálně jsou základem změn chování, které jsou pro domestikaci psa klíčové6. Deset genů s klíčovou rolí v trávení škrobu a metabolismu tuků rovněž vykazuje signály selekce. Identifikujeme kandidátní mutace v klíčových genech a poskytujeme funkční podporu pro zvýšené trávení škrobu u psů ve srovnání s vlky. Naše výsledky naznačují, že nové adaptace umožňující raným předkům moderních psů prospívat na stravě bohaté na škrob v porovnání s masožravou stravou vlků představovaly klíčový krok v rané domestikaci psů.

Odkaz v AJ: https://doi.org/10.1038/nature11837

Odkaz v ČJ: nature11837 cs

 

Výzkum evoluce potravy a stravy psů se z velké části soustředil na mrchožroutství během jejich počáteční domestikace a na genetické adaptace na prostředí bohaté na škrob po nástupu zemědělství. Sibiřský archeologický záznam dokládá další kritické změny v potravě a stravě psů, které pravděpodobně charakterizují holocenní psy na celém světě. Rekonstrukce tělesné velikosti sibiřských psů ve středním holocénu ukazuje, že většina z nich byla mnohem menší než pleistocenní vlci. To přispělo k tomu, že psi měli tendenci shánět mrchožrouty, živit se malou kořistí a omezit společenské shánění potravy. Analýza stabilních izotopů uhlíku a dusíku sibiřských psů ukazuje, že jejich strava byla rozmanitější než strava pleistocenních vlků. To zahrnovalo obvyklou konzumaci mořské a sladkovodní potravy ve středním holocénu a závislost na potravě C4 v pozdním holocénu. Krmení těmito potravinami a antropogenním odpadem zvýšilo expozici psů mikrobům, ovlivnilo jejich střevní mikrobiomy a utvářelo dlouhodobou historii psí populace.

Odkaz v AJ: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abo6493

Odkaz v ČJ: sciadv.abo6493 cs

Poptávka spotřebitelů po komerčně připravovaných krmivech rostlinného původu (PB) pro psy roste, ale chybí studie hodnotící krátkodobé nebo dlouhodobé účinky PB stravy na zdraví psů. Cílem této studie bylo zhodnotit krátkodobé aminokyselinové (AA), klinicko-patologické a echokardiografické nálezy u 34 psů ve vlastnictví klientů, kteří byli krmeni komerční extrudovanou rostlinnou stravou (PBD), v níž byl hlavním zdrojem bílkovin hrachový protein, a 4 kontrolních psů krmených komerční extrudovanou tradiční stravou (TD). Plazmatické koncentrace AA a taurinu v plné krvi byly měřeny u psů na začátku a po 4 týdnech podávání PBD nebo TD. Hematologické, biochemické a echokardiografické vyšetření séra bylo provedeno na začátku a po 12 týdnech podávání PBD nebo TD. Čtyři psi ze skupiny PBD studii nedokončili. Po 4 týdnech na PBD bylo u psů ve srovnání s výchozím stavem zjištěno vyšší množství všech základních MK, kromě methioninu. Taurin (plazma a plná krev) byl také vyšší po 4 týdnech na PBD ve srovnání s výchozí hodnotou. Byl zjištěn významný rozdíl v taurinu v plné krvi mezi skupinou PBD a kontrolní skupinou po 4 týdnech (P = .026), přičemž skupina PBD měla vyšší hodnotu. Medián hematologických a biochemických výsledků u skupiny PBD byl na začátku a po 12 týdnech v normě. Ve skupině PBD byl vnitřní diastolický rozměr levé komory (LVIDd, P = < .001) a normalizovaný LVIDd (P = .031) vyšší 12 týdnů po PBD ve srovnání s výchozí hodnotou. Nebyly zjištěny žádné významné rozdíly ve vnitřním systolickém rozměru levé komory (LVID), normalizovaném LVID nebo frakčním zkrácení 12 týdnů po PBD. U žádného z echokardiografických parametrů na začátku ani po 12 týdnech nebyl statisticky prokázán rozdíl mezi oběma skupinami psů. V této kohortě psů krmených komerční extrudovanou PBD nebyl pozorován nedostatek esenciálních AA nebo taurinu. Kromě toho nebyly zjištěny klinicky významné hematologické, biochemické a echokardiografické změny v séru. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda dlouhodobé statické podávání PB diet může splnit a udržet cílové hodnoty AA a dalších živin u psů.

Link: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0258044

V lidské populaci dochází k nárůstu vegetariánství a veganství. Zdá se, že tento trend se objevuje i u společenských zvířat, jejichž opatrovníci dávají přednost krmení svých zvířat v souladu s vlastními stravovacími hodnotami a volbou. Mezi veterináři a internetovými komentátory se však objevily polemiky o bezpečnosti krmení masožravých druhů, jako jsou kočky a psi, veganskou stravou. Navzdory této kontroverzi dosud neexistovalo žádné systematické hodnocení důkazů na toto téma. Byla provedena systematická rešerše v databázích Medline, Scopus a Web of Science, která identifikovala 16 studií o vlivu veganské stravy na zdraví koček a psů. Studie byly hodnoceny z hlediska kvality pomocí zavedených nástrojů kritického hodnocení nebo pokynů pro podávání zpráv. Byla zjištěna značná heterogenita měřených výsledků a použitých plánů studií, přičemž jen málo studií hodnotilo klíčové výsledky, které byly předmětem zájmu. Pro posouzení jistoty důkazů bylo použito hodnocení GRADE (Grading of Recommendations, Assessment, Development and Evaluation), přičemž důkazy pro většinu výsledků byly hodnoceny jako nízké nebo velmi nízké. Přestože je při formulování doporučení třeba vzít v úvahu kvalitu a množství důkazů, nebyly zjištěny žádné převažující důkazy o nežádoucích účincích plynoucích z používání těchto diet a existovaly určité důkazy o přínosech. Doporučuje se však, aby byly v budoucnu provedeny vysoce kvalitní studie se standardizovanými měřeními výsledků a velkými vzorky. Pokud chtějí chovatelé v současné době krmit svá společenská zvířata veganskou stravou, měli by být opatrní a používat komerčně vyráběné diety, které byly sestaveny s ohledem na nutriční potřeby cílových druhů.

Odkaz v AJ: https://doi.org/10.3390/vetsci10010052

Odkaz v ČJ: vetsci-10-00052 cs

 

Teoreticky může být potřeba živin psa pokryta správně vyváženou bezmasou stravou, ale důkazy pro to chybí. Cvičení klade na organismus další nároky a u psů krmených bezmasou stravou může být zvýšené riziko vzniku sportovní anémie. Předpokládali jsme, že cvičící psi zůstanou v dobrém zdravotním stavu a nedojde u nich k rozvoji anémie, pokud jsou krmeni nutričně vyváženou bezmasou stravou. Za tímto účelem bylo dvanáct sibiřských huskyů, kteří závodili ve sprintu, krmeno buď komerční dietou doporučenou pro aktivní psy (n 6), nebo bezmasou dietou sestavenou podle stejných nutričních specifikací (n 6). Komerční dieta obsahovala 43 % drůbeží moučky, zatímco sójová moučka a kukuřičný lepek tvořily 43 % bezmasé diety jako hlavní bílkovinné složky. Psi byli krmeni těmito dietami jako jediným příjmem živin po dobu 16 týdnů, z toho 10 týdnů závodních dostihů. V týdnech 0, 3, 8 a 16 byly odebrány vzorky krve a v týdnech 0, 8 a 16 byly provedeny veterinární kontroly. Hematologické výsledky všech psů bez ohledu na dietu byly po celou dobu studie v normě a konzultující veterinární lékař hodnotil všechny psy jako psy ve výborné fyzické kondici. U žádného psa v této studii se nevyskytla anémie. Naopak, počty erytrocytů a hodnoty Hb se v průběhu času významně zvyšovaly (P < 0,01) u obou skupin psů. Tato studie je první, která prokázala, že pečlivě vyvážená bezmasá strava může udržet normální hematologické hodnoty u cvičících psů.

Odkaz v AJ: https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/an-experimental-meatfree-diet-maintained-haematological-characteristics-in-sprintracing-sled-dogs/49358B7C6F05A5AC042D01E322EB3A0C

Odkaz v ČJ: an-experimental-meat-free-diet-maintained-haematological-characteristics-in-sprint-racing-sled-dogs cs

 

Na celém světě se rozšiřuje rostlinná strava, která se uplatňuje i u domácích zvířat, což je reakce na velkou zátěž, kterou představuje živočišná výroba pro životní prostředí. Nedostatek potravin je již nyní ve světě velkým problémem a očekávaný růst populace jej v budoucnu jen prohloubí. Rostlinná strava pro domácí zvířata je v poslední době rozvíjející se oblastí výzkumu. V tomto článku byla provedena rešerše stávající literatury v oblasti rostlinné stravy s cílem prozkoumat motivaci, věrohodnost a dostupnost této stravy pro psy a kočky. Zjištění naznačují, že rozhodnutí zdržet se masa je motivováno ekologickou zátěží masného průmyslu, humanizací zvířat a psychickým strádáním majitelů zvířat v zájmovém chovu, kteří se zdržují masa. Po diskusi o nutričních požadavcích a důkladném přehledu studií o analýze obsahu a krmných zkouškách dochází článek k závěru, že rostlinná strava je pro psy a kočky možná. Nicméně v současné době je zapotřebí rozsáhlých znalostí a průběžného sledování, aby se zjistila bezpečnost a zdravotní nezávadnost stravy, zejména u koček. Autor je přesvědčen, že rostlinná strava pro psy může být adekvátní, pokud je předepsána veterinárním lékařem a při běžném sledování. Pro kočky autor rostlinnou stravu nedoporučuje, i když v budoucnu to s největší pravděpodobností možné bude. V článku jsou také diskutována omezení a budoucí směry.

Odkaz v AJ: http://huveta.hu/handle/10832/2350

Potravinová alergie u psů

Pravděpodobně to znáte ze své každodenní praxe: psi často nesnášejí maso. Nezřídka se u nich objevuje alergická reakce na krmení živočišnými bílkovinami. Problematické je zejména hovězí maso, ale také kuřecí, jehněčí a mléčné výrobky. Velké množství současných nezávislých studií ukazuje, že Potravinové alergie u psů a zkrmování živočišných bílkovin spolu často souvisejí. To se projevuje příznaky, jako je pruritus, zánět zevního ucha, olizování tlapek, sekundární pyodermie a další. IBD je nejčastější příčinou chronického zvracení a průjmu u psů – změna stravy s alternativními zdroji bílkovin může mít pozitivní vliv i na tyto příznaky.

 

Zdroj: Mueller R.S. a kol. (2016) BMC Vet Res; 12:9

Řešení? Veganské krmivo pro psy.

Veganské produkty VEGDOG, které pokrývají 100 % potřeb vašeho psa, neobsahují žádné živočišné bílkoviny, atraktanty ani barviva, a jsou proto velmi vhodné pro mnoho lidí s potravinovými alergiemi. Psi potřebují hodnotné bílkoviny, ne maso. Proto používáme rostlinné zdroje bílkovin, jako jsou hrachové nebo bramborové bílkoviny, čočka nebo lupina, a kombinujeme je s dalšími hodnotnými rostlinnými složkami s chutí a funkcí. Abychom zajistili, že naše kompletní rostlinná krmiva poskytnou psům vyvážený přísun všech důležitých živin, před výrobou přesně vypočítáme jejich celkovou potřebu a na základě toho vytváříme naše inovativní receptury se zeleninou, luštěninami a superpotravinami. Naše receptury také doplňujeme vitamíny, minerály a esenciálními aminokyselinami, abychom dosáhli profilu živin, který plně odpovídá požadavkům – analyzováno a testováno nezávislými laboratořemi.

Proč jsme si tím tak jisti?

Protože to bylo prokázáno nezávislými studiemi.

 

Základem vývoje našich produktů

Řada VEGDOG byla vyvinuta ve spolupráci s odbornými veterinárními lékaři a v průběhu celého procesu byla testována. U každého výrobku provádíme vědomý výběr čistě rostlinných surovin, které zaručují ideální stravitelnost a snášenlivost. Receptury vypočítáváme podle doporučení NRC a FEDIAF a neustále kontrolujeme obsah živin pomocí různých analýz. Výsledek? Vysoce stravitelné a lehce stravitelné kompletní krmivo pro dospělé psy a řešení pro mnohé potravinové alergiky.

Jedna tlapka myje druhou: Společně přinášíme revoluci na trhu s krmivy pro psy.